Öncelikle Arıza ürün Formunu buraya tıklayarak indirdikten sonra ilgili alanları doldurunuz.. Mutlaka ürünün arızasını yazınız (Ürün Arıza Tesbit Süresi Kısalır) .Eğer varsa ürün arızasının detaylarına ilişkin teknik servisimize yardımcı olabilecek ürünle ilgili ek notlarınızı ürün kutusu içerisine ekleyin

Arızalı Ürüne Ait İrsaliye Kesiniz. İrsaliyesiz Gönderilen arızalı ürünler Asla Kargodan Kabul Edilmemektedir. Göndermemişseniz İrsaliyenin aslı gelene Kadar ürününüz kargoda bekleyebilir, bekleme süresi firmamıza bağlı değildir, kargo ürünü size tekrar gönderebilir bundan dolayı oluşacak zararlarınız dan firmamız sorumlu değildir.

Ürününüzü ve tüm aksesuarlarını kendi kutusu içerisine koyun. Ürün kutusu elinizde yoksa kargoda zarar görmeyecek bir şekilde başka bir kutu içerisine yerleştirin. Özellikle Speed Dome Kamera ve DVR larınız mutlaka orijinal ambalajları ile gönderiniz ,Orijinal ambalajları ile gönderilmeyen ürünlerde oluşabilecek hasarlar firmamız tarafından karşılanmamaktadır. Ayrıca unutmayınız irsaliye ile gelen ürünler kargo firmaları sigortasız şekilde göndermektedir dolayısıyla iyi bir ambalajlama ile göndermenizi tavsiye ederiz.. Garanti Kapsamındaki ürünleri tarafımıza gönderirken mutlaka sigortalı şekilde göndermenizi rica ederiz.

Ürününüzü size gönderilen harici kargo kutusu içerisine yerleştirin. Eğer bu kutuyu bulamıyorsanız lütfen ürünü boyutlarına uygun harici bir kutu içerisine koyun.

Arızalı ürün gönderimlerinde, Kargo Bedelleri (Gelen-Giden) Tamamen Firmanıza aittir..

Eğer ürününüz kutusundan çıktığı şekilde arızalı ise ve 10 gün içerisinde Kargoya teslim etmeniz gerekmektedir..Ürününüz ilk aldığınızda arızalı çıkan ürünleri kargo ücreti firmamıza aittir, ürünü bize gönderirken anlaşma numaramızı ve detaylarını lütfen müşteri temsilcinizle sorunuz.. Kargoda hasar görmüş ürünler için "kargo durum tespit tutanağı"nın tutulması gerekir, Kargo Durum tespit tutatnağı tutulmayan ürünler sigorta kapsamında olacağı için mutlaka ürünlerinizi teslim alırken kargocu yanınızda iken kargonuzu teslim alınız..

Arızalı olarak gelen ürünlerin etiket ve stickerları yok ise garanti kapsam dışı olarak işlem görmektedir..

Gönderdiğiniz tüm ürünlerle ilgili işlemler en geç 10 iş günü gün içerisinde sonuçlandırılacaktır. (kargonuzu teslim aldığımz gün itibariyle)

PTT Kargo ile gönderilen paketler kontrol edilemediği için kabul edilmemektedir. Lütfen PTT kargo ile gönderi yapmayınız.

Ürünü Garanti Kapsamı Dışına Çıkaracak Kullanıcı Hataları:

* Uygunsuz paketleme,
* Üründe çatlak ve kırık,
* Ürün üzerindeki vidalarla oynama veya kayıp vidalar,
* Ürün üzerindeki etiketin çıkarılması,
* Ürünün herhangi bir yerinde ezik, vuruk, çizik,
* Sağlıksız taşıma sırasında meydana gelen arızalar,
* Elektronik parçalarla oynanması, değiştirilmesi,
* Yanık ve isli yongalar,
* Ürün üzerindeki herhangi bir parçanın zarar görmesi,
* Ara kabloların ters takılması, kırılması veya zarar görmesi,
* Seri numarasının değiştirilmesi, okunamayacak şekilde olması,
* Ürünün herhangi bir yerini boyamak ya da lekelemek,
* Ürüne çıkarılamayacak etiket yapıştırmak veya sökülmüş etiketin kalıntıları,
* Doğal afetlerden kaynaklanan hasarlar.
* Elektrik şebekelerinden doğan tüm arızalar,
* Cihazlarda yüklü olan yazılımların yetkili servis dışında değiştirilmesi veya silinmesi,
* Ürünün yetkili servisi dışında müdahale görmesi.

Tarih : 2016-05-11 11:35:42