KONU: CCTV Sistemlerinde Çözünürlük ve Görüntü Kalitesi

YAYGIN OLARAK GÖRÜLEN HATALI BİLGİLER

Işık Seviyesi : Satıcı "Bu çok iyi bir kamera , düşük lux seviyesi var ve de ucuz " diyecektir. Bu bir suçlama değildir, ama yanlış eksik bir bilgidir.Eğitimi yeterli olmayan profesyonellikten uzak firmaların piyasada ürettiği yanlış jargon kaynaklanmaktadır. Ne olursa olsun distribütör veya üretici tarafından basılmış kataloğa bakın. Kameranın gece gündüz minimum ışık algılama seviyelerini ayrı ayrı öğreniniz. 30m2 lik bir kapalı alanda (duvarlar beyaz varsayılmıştır) 0.5lux minimum ışık illuminations olan bir kamera 50w lık Flamanlı bir ampul aydınlatmasıyla cisimleri kolayca görmenizi sağlamalıdır.Eğer bu şartlar sağlandığı halde görüntüde karıncalanma var ise rahatlıkla kameranızın lux değerinin size söylendiği gibi olmadığına karar verebilirsiniz.

Çözünürlük : 580 line(Satır)( 750(H)x580(V); 435,000 pixel bunlar ne mana ifade ediyor.En çok bilinen çözünürlük özelliği Line(Satır) olarak ifade edilir. Yatay ve Düşey piksel sayısını ise 750(H)x580(V) parametresi bize gösterir .piksel sayısı kameranın çözünürlüğünde etkili olsa da bu pratikte pek fark edilmez. Daha çok 580TVL ve 435,000 piksel sizin için bir kıyas unsuru olacaktır.Satıcıya lütfen bu iki özelliği size söylemesini sağlayın.

Tahmini olarak yatay (horizantal) piksel sayısını Satır sayısına çevirmek için

TV Lines = PIKSEL X 0.7 X Ie Örnek 750pixel yaklaşık = 525TVL dır

Renkli kameralar genellikle siyah beyaz kameralara oranla daha düşük çözünürlüğe sahiptirler.Satın alırken dikkat etmelisiniz, 450lines Y/C Kamera yı sadece bu TV satırı destekleyen bir monitör ve bu satır sayısını destekleyen kontrol ünitelerinde izleyebilirisiniz. Kullandığınız kameranın çözünürlüğünden daha düşük çözünürlüğe sahip monitör ve kontrol üniteleriyle birlikte kullanacaksanız, bilmelisiniz ki kameranızın yüksek çözünürlüğü sizin işinize yaramayacaktır.Aldığınız ürünler özellikleri bakımından birbirini tamamlamamalı ve uygun olmalıdır.

Otomatik Işıklandırma Süresi (Auto Exposere Control) : Elektronik iris olarak ta adlandırılabilir. Bu sistem CCD kameralar için geliştirilmiştir. CCD sensöre gelecek ışık miktarını otomatik olarak ayarlamayı sağlar. Bir çok üreticide Auto İris Lens özelliği olarak belirtir. Manuel İris yerine Auto İris lens kullanmak görüntü kalitesini oldukça arttırır. Uzun süre şiddetli gün ışığına maruz kalınacak yerlerde Auto İris Lens kullanmamak kameraların CCD sensörlerinde tahribata sebebiyet verebilir.

Sensör Boyutları (Sensor Size) : Önceki kameralar yuvarlak ve tüp şeklindeydi.Kamera sensörleride bu tüpün şeklinde yuvarlak idi. Buda Kamera görüntülerinin şimdiki şekliyle düz dik kenarları olmasına engel idi. Günümüzdeki CCD sensörler düz ve dikdörtgen şeklindedir. CCD sensörlerin ölçülen dirilmesi diyagonal olarak yapılır. Yani CCD sensörün bir köşesinden 45C eğimle diğer köşesine çekilecek doğrunun boyu CCD sensörün standart ebatlarını verir.

Sensör ebatları bilinmelidir. Lens seçimini buna göre yapmanız gerekmektedir. Sensör ebatları bilinmeden seçilen Lensler görüntü kayıplarına , bütün ekranın seyredilememesine sebep olur. Bu konuda detaylı bilgi için Lensler başlığı altındaki yazımızı inceleyiniz.

CCD sensörlerin gerilim değerleri Renklide peak to Peak : 1.2 V Siyah Beyaz 1.0V.

Lens (Lens) : CCTV lenslerde lens performansı 2 önemli unsura bağlıdır. Odak uzaklığı, ve sensöre ulaşan ışık miktarıdır, ışık miktarını İris ayarlar. İris Manuel /Otomatik veya uzaktan kontrol edilebilir . Odak uzaklığı sabit lenslerde optik olarak büyütme/küçültme mümkün değildir. Vari Fokal Lensler de odak uzaklığını değiştirerek zoom yapabilmek mümkündür.

Lens Montajı : Bütün CCTV Lensler C mount(montaj ) olarak imal edilirdi. Ebat ve montaj tipi fotoğrafçılık standartlarına göre ayarlanmıştır. Yeni jenerasyon ürünlerde CS ve C montaj olarak da imal edilmektedir.Aynı kameraya hem C hem de CS tipi lens takmak mümkündür. Kamerayla birlikte verilen yüzük şeklindeki adaptör le iki farklı lens tipini de kameranıza takabilirsiniz. Yanlış tipte takılan Lens fokus ayarını imkansız hale getirir.

Aşağıda iki farklı tipteki lensin Sensör ile Lensin monte edilen flanş ı arasında ki mesafesi gösterilmekte.CS montaj C montaja oranla sensörle arasında daha kısa mesafede fokus sağlar.

Lensler tam olarak birbirleriyle uyumlu değildir. CS tipindeki lens Sadece CS tipinde monte edilebilir. C tipindeki lens ise hem C tipinde monte edilebilir , hem de 5mm lik yüzük adaptör sayesinde CS tipinde monte edilebilir.

Lens Ölçüleri : En çok karıştırılan konulardan biride gerçek görüntü boyu, Sensör boyu, lens odak uzaklığı seçimidir. lensler belirli Sensör ölçülerine göre üretilir. Belirli bir sensör boyutuna göre imal edilmiş Lensi daha düşük sensör boyuna sahip kameralarda kullanabilirsiniz. Fakat daha büyük boyutlu CCD Sensörlerde kullanamazsınız. Lensin sensörün üzeninde oluşturduğu görüntü sensörün büyüklüğünün altında kalmaması gerekir. Aksi taktirde monitörde görüntüyü siyah bir çerçeve içerisinde görürsünüz.Yanlış lensi değiştirdiğinizde görüntü düzelecektir. Profesyonel amaçlı kameralarsa 1" 2/3" 1/2" diğer genel amaçlı uygulamalarda 1/3" ve 1/4" kullanılabilir.

Yukarıdaki diyagramda bir lens iki farklı sensör de kullanıldığını durumu göstermektedir. 2/3 sensör cismi tam olarak görülebilmektedir. Fakat 1/2 Sensör cismin tümünü görememektedir. Buradan da anlaşılacağı üzere 1/2" Sensör için 1/2 Lens kullanmamak gerekir.

Sonuç olarak:

Görüntüyü doğru olarak görebilmek için daha küçük boyutlardaki sensörle daha geniş açıyla cisimleri görmemize sebep olur. 

Lensler daha büyük sensör boyutları için kullanılamamalıdır.

Eğer görüntülerde aşırı büyüklük veya açı hatası varsa, lesnle kamera sensörün doğru seçilip seçilmediğine bakınız.

Monitör : Görüntü Monitörün diyagonal ekran ölçüleri ve sensörün yapısı na bağlıdır ,aşağıda diyagonal olarak cm /inch olarak monitör sensör büyüklükleri uyum tablosunu göreceksiniz

9"-----0.3--0.6
12"----0.6--1.0
15"----1.0--1.3
17"----1.3--1.6

4 kamerayı bir ekranda görmek için minimum 15" monitör kullanmanız gerekmektedir. 16 kamerayı bir ekranda görmek için minimum 17" , tavsiye edileni ise 21" monitör kullanmanızdır

Tek renkli monitörlerde herhangi bir çözünürlük limitinden bahsedilmez. Çözünürlük genelde Satır olarak verilir. 600 TV satır daki görüntüyü 400TV satırda daha geniş ve daha büyük olarak görürsünüz. 9" monitörde 17" monitörden daha keskin bir görüntü alırsınız. Renkli monitörler siyah beyazlara oranla daha düşük çözünürlüğe sahiptirler. Çünkü renklide bir nokta üç ayrı noktadan oluşmuştur. buda teknoloji olarak daha az çözünürlükle imal edilmelerini sağlıyor.

Görüntü Kaydı : CCTV görüntü kayıtları suçlu bulma konusunda yeterli çözünürlüğe sahip olmadıkça eşkal tayininde size yardımcı olmayacaktır. Görüntü kayıtları yeterli ışık altında, uygun çözünürlükte ve birbiriyle uyumlu kontrol cihazları seçildiğinde size yardımcı olacaktır. Piyasadaki bir çok kaydedici 240 T satır ile kayıt yapmaktadır. Bu çözünürlük hiç bir şekilde görüntülerin ve cisimlerin tanınmasında işinize yaramayacaktır.Aynı zamanda kaliteli kaydedilmiş görüntüler, uygun olmayan monitör ve düşük çözünürlükteki kamera görüntüleriyle alındığında doğru sonuçlar alamayacaksınız

S-VHS (Süper VHS) yeni jenerasyon video formatıdır.Tek renkte 500TV satır çözünürlükte kayıt yapabilirsiniz. Kompozit video sinyali diye adlandırdığımız Y/C . Chrominance (C) ve luminance (Y) den oluşan iki sinyaldir. C renk ve resim sinyali Y ise parlaklık ışık bilgisi sinyalidir. S-VHS formatında bu iki bilgi birbirinden ayrılır. Eğer S-VHS kamera kullanacaksanız kameraya iki adet koaksiyel kablo çekmeniz gerekir.Video Kaydediciniz bu iki sinyali ayrı olarak tanıyailmeli (S-VHS video formatı girişi olmalıdır) Kaliteli bir görüntü için S-VHS formatı kullanılmalıdır.

KAMERAYLA ALINMIŞ GÖRÜNTÜDE OBJELERİN TANINMASI

Son br kaç denedir bütün dünyada insanları ve araçları tanıma konusunda yayınlar yapılmakta ve bu konu üzerinde hummalı bir AR-GE faaliyetleri devam etmektedir. Bu büyük bir ihtiyaç ancak ; Sistem mühendisleri hangi kamera lens kombinezonunu kullanacakları konusunda net sonuçlar ortaya çıkartamamışlardır. Bu durumda son kullanıcı ,nasıl karar verecek ?

Bu konuda size uygun çözüm için profesyonel kadroyu tercih etmeniz en doğru karar olacaktır. Yanlış açı , kamera ve Lens kombinezonu sisteminizin performansını oldukça düşürecektir.

Lensler ve CCTv konusundaki dokümanlarımızda Lesn ve Sensör formatları arasındaki bağlantıları bulabilirsiniz.

Ortalam bir insanın boyu 1.7 metre dir. Aşağıdaki resimlerde monitör ekranında farklı boyutlarda aynı insanın resimlerini görüyorsunuz. Bir insanın veya aracın tanınması için gerekli mesafeler hakkında bilgi sahibi olmanız için lütfen dikkatle inceleyiniz.

Eğer bir cismi veya kişiyi yakından tanımak istiyorsanız daha dar açılı lensler kullanmanız gerekecektir . Bu da kamerayla görüntülediğiniz alanın daraltacaktır. Eğer çok geniş bir alanı izlemek/görüntülemek istiyorsanız kişileri tanıyamayacak sadece bu bölgeyi genel olarak izleyebileceksiniz.

Üretici firmalar lenslerde sadece yatay açıyı belirtmektedir. Düşey açı ise yatay açının 3/4 ü kadardır. Aşağıdaki resimde %10 kişiyi tanıma, %50 insanı veya aracı tanıma, %120 daha önceden hiç bilinmeyen birisini tanıma yı anlatmakatır.

Görüntüleme Alanı

Kamerayla görüntüleyebileceğiniz alan sensörün büyüklüğü, Lensin odak uzaklığı ve cismin Lensten uzaklığına bağlıdır. Aşağıdaki şekilde görüntünün bu parametrelere bağlı olarak değişimini göreceksiniz. Sensor 4:3 genişlik/yükseklik oranına sahiptir.

Yukarıdaki resimde sensör boyları ve görüntülemenin açıları hakkındaki bağlantıyı görebilirsiniz.

Örnek Olarak

Tahmini olarak bir kişinin 50 metrede tanınması için gerekli hesaplamayı yapalım Lens 2/3"

2 x 1.6 = 3.2M

Bu formülde görüldüğü üzere bir kişiyi 50 metreden tanımak için 103 mm lik bir lens kullanmak gerekecektir.

Satıcınıza mutlaka bu detayları sorup öğrenin. akdi taktirde yanlış ürün alacak ve sisteminizin tam performans ile çalışmayacaktır.

Görüntülenen cisim ile , monitörde oluşan resim arasında 1.6M fark vardır. Bu oran mesafeye göre değişmektedir.

Örnek olarak

50mm Lens 2/3" kamera ile 125 metrede 9.7% görüntü

20 metrede 60.6% görüntü

10 metrede 120% görüntü açısıyla izleme yapar

50mm Lens 1/2" Kamera ile

150 metrede %11.2

30 metrede %56

16 metrede %120

Tarih : 2017-11-11 11:57:50