Opax Güvenlik Sistemleri olarak sizlere daha iyi hizmet verebilmek için kurumsal alt yapımızda güncellemeler yapmaktayız. Bu nedenle bayilik sözleşmeleri olmayan B2B üyelerimizden ilgili sözleşmeleri ve evrakları tamamlamalarını istemekteyiz.

Yeni ve hali hazırda B2B Üyemiz olan bayilerimizden talep ettiğimiz evrakların listesi aşağıda belirtilmiştir.

  1. Bayi ve B2B Sözleşmesi ( 11 sayfa )
  2. Vergi Levhası
  3. İmza Sirküleri
  4. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

B2B üyeliği aşamasında işlemleri kolaylaştırmak amacıyla yukarıda belirtilen evrakları istemiyoruz ve Üyelik Formu'nu doldurmanızın ardından siteme giriş yapabiliyorsunuz. Evraklar için son yükleme tarihi 04 Temmuz 2016 Pazartesi günü olarak belirlenmiştir. Bu tarihe kadar ilgili evraklar yüklenmediği takdirde sistem üzerinde ürün fiyatlarını göremeyeceksiniz.

Üyelik işleminin tamamlanmasının ardından hali hazırda B2B Üyemiz olan bayilerimiz ve yeni üye olan bayilerimiz B2B sistemimize giriş yaparak Menü > Yönetim Paneli > Firma Bilgilerim yolunu izleyerek eksik olan evrakları bu sayfadan yükleyebilirler.

Opax Bayi Sözleşmesi nasıl doldurulur?
HALİ HAZIRDA BAYİLERİMİZİN EVRAKLARINI YÜKLEYEBİLECEKLERİ SAYFA

Sözleşme evraklarının en son yüklenmesi gereken tarih 04 Temmuz 2016 Pazartesi günü mesai bitimidir. Bu tarihten sonra gerekli evraklarını doldurup yüklemeyen hali hazırda tüm bayilerimiz sistem üzerinde ürün fiyatlarını göremeyecek ve alışveriş yapamayacaklardır.

 

Bayi ve B2B Sözleşmesi nasıl doldurulur ve nasıl yüklenir?

Yeni B2B üyesi olacaklar ve hali hazırda B2B Üyemiz öncelikle ilgili sayfalardan yada uyarı pencerelerinde bulunan linkler üzerinden Bayi ve B2B Sözleşmesini bilgisayarlarına kayıt ederek yada tarayıcıları destekliyorsa açılan sözleşmelerin tüm sayfalarını yazıcıdan çıktı alıyorlar.

Bayi ve B2B Sözleşmesi nasıl doldurulur ve nasıl yüklenir?

Yazdırılan sözleşme üzerinde bulunan tüm boş alanları eksiksiz olarak belirtildiği şekilde doldurdurup firma kaşesi ve yetkilisi tarafından imzalandıktan sonra tarayıcı ile bilgisayara aktarıyoruz. Bilgisayara aktardığımız dosyaları tercihen PDF formatında ve sözleşmenin tüm sayfalarını eksiksiz ve sıralı olacak şekilde PDF dosyası yapıyoruz.

Yeni üyelerimiz ve hali hazırda B2B Üyemiz olan bayilerimiz B2B sistemine giriş yaparak Menü > Yönetim Paneli > Firma Bilgilerim yolunu izleyerek bu sayfada bulunan ilgili alanlara sözleşmeleri yükleyebilirler. Dosyanız yüklendikten sonra Satış Temsilcisi arkadaşlarımız inceleyecek ve uygun olmayan evrakları tekrar yüklemeniz için sistemde tanımlı olan E-Posta adresinize mesaj yollayarak size bilgi verecekler ve yukarıdaki işlemleri tekrarlamanız gerekecek.

 

Tarayıcım yok dosyaları nasıl PDF oluşturabilirim?

Eğer ofisinizde yada bulunduğunuz çalışma ortamında Tarayıcınız yoksa cep telefonunuz ile bu işlemi yapabileceğiniz yardımcı bir program kullanabilirsiniz. Android yada İOS (iPhone) bir telefonunuz varsa, Android için Google Play, iPhone için Apple Store'da CamScanner programını yükleyin. CamScanner programını yükledikten sonra program içerisinden kamera ikonuna tıklayarak doldurduğunuz sayfaları teker teker taratıyoruz ardından tüm dosyaların bulunuğu alandayken PDF düğmesinin yanındaki Paylaş düğmesine tıklayarak PDF'yi seçerek E-Posta olarak kendinize gönderebilirsiniz. Ardından E-Posta adresinize gelen PDF dosyasını ilgili alana yükleyebilirsiniz.

CamScanner Uygulamasını indirmek için linkler;

Google Play'dan Android İşletim Sistemli telefonlara ( Samsung, LG, HTC vs. ) yüklemek için buraya tıklayın

Apple Store'dan IOS İşletim Sistemli telefonlara ( IPhone ) yüklemek için buraya tıklayın

Telefonunuz için uygun olan uygulamayı yükledikten sonra evrakların fotoğraflarını tek tek telefonunuzun kamerası ile çekiyorsunuz program bu fotoğrafları tarayıcı formatında ayarlayarak telefona aktarıyor.

CamScanner Uygulamasıyla Cep Telefonundan PDF oluşturmak

Vergi Levhası, İmza Sirküleri ve Nüfus Cüzdanı Fotokopileri nasıl yüklenmelidir?

Yeni B2B Üyesi olacak yada hali hazırda B2B üyemiz olan bayilerimiz Vergi Levhası, İmza Sirküleri ve Nüfus Cüzdanı Fotokopileri B2B Sistemimize yüklerken dikkat etmeleri gereken hususlar şu şekildedir;

Yukarıda belirtilen evraklarınız eğer dijital ortamda varsa yani daha önce bilgisayarınızda bulunuyorsa aynı formatta hiç düzenleme yapılmadan gönderilebilir.

Nüfus Cüzdanı Fotokopisi gönderilirken lütfen önlü ve arkalı olarak tarattınız ve cüzdanın ön ve arka yüzü aynı sayfada tek bir sayfa olacak şekilde gönderiniz. Sistemimiz bu alanlara gönderilecek olan dosyaların tek sayfa olarak hazırlanmasına uygundur.

Yukarıda isimleri belirtilen evraklar mümkünse jpeg, jpg, png, gif yada pdf formatında hazırlanabilirler. Bu dosya formatları dışında sistem işlem yapmamaktadır.

 

Eksik evrağım var ne yapmalıyım?

Yeni B2B Üyesi olacak üyelerimiz tüm evrakları hazırladıktan sonra sisteme üyelik yapmalıdır. Aksi takdirde evraklarınız incelenirken sorun olacaktır. Eğer tüm evraklarınız hazır değilse bu evrakları lütfen eksiksiz ve yukarıda belirtildiği şekilde hazırladıktan sonra üyelik işlemine devam ediniz.

Bayi Eksik Evrak Yükleme
HALİ HAZIRDA BAYİLERİMİZ EKSİK EVRAKLARINI FİRMA BİLGİLERİM SAYFASINDAN YÜKLEYEBİLİR

Hali hazırda B2B üyemiz olan bayilerimizde ise daha önce işlem yapımadığı için herhangi bir evrak olmayacak yada sadece vergi levhası yada diğer evraklar olacaktır. Bu durumda B2B Sistemimiz sizi giriş yaptığınızda uyaracak ve gerekli evrakları yüklemeniz için bilgilendirecektir. Bu uyarı ve bilgilendirme işlemi gerekli evraklar sisteme yüklenene kadar devam edecektir.

 

Tüm dosyalar gönderildikten sonra ne yapmalıyım?

Yeni B2B Üyelik başvurusu yapan yada hali hazırda B2B Üyemiz olan bayilerimiz gerekli olan tüm evrakları yükledikten sonra Satış Temsilcilerimiz tarafından gönderdikleri evrakların kontrol edilerek onaylanmasını baklemeleri gerekmektedir. Bekleme süreci en fazla 3 iş günüdür. Acil işlemlerde evraklarınızı gönderdikten sonra Satış Temsilcilerimizle görüşerek de evrak onayı gerçekleştirebilirsiniz.

Tarih : 2016-06-24 14:43:35