Yangın alarm sistemleri, yangın henüz yeni başlarken durumu tespit edip müdahale etmeye yarayan önemli bir teknolojik sistemlerdir. Günümüzde yangın olaylarının oldukça sıklıkla görülmesi nedeniyle bu gibi sistemlere ihtiyaç duyulmuştur. Bu sistemler henüz yok iken yangın vakalarında oldukça fazla sayıda insanımızı maalesef kaybettik. Ancak sistemlerin geliştirilmesi ile can ve mal kayıpları da ortadan kalkmış durumdadır. Bu tip ekipmanlar okullar, oteller, devlet daireleri, hastaneler, fabrikalar, depolar ve iş yerleri gibi önemli binalarda kullanılması mutlaka zorunlu olmaktadır. Yangın hayatımızı karartmadan bu sistemleri kullanarak önlemlerimizi mutlaka almamız gerekiyor. Yangın İhbar Sistemleri 2 ana başlıkta ele alınabilmektedir. Bunlardan birincisi konvansiyonel yangın ihbar sistemi diğeri ise adresli yangın ihbar sistemidir. Bu sistemleri birbirinden ayıran konu sistemlerin entegre edildiği yapıların özelliklerine bağlı olarak değişir. Biz bu yazıda sizlere konvansiyonel yangın sistemleri hakkında bazı bilgiler vereceğiz.

Konvansiyonel yangın ihbar sistemi, yangın sistemlerinin gelişmiş bir türü olarak gösterilebilmektedir. Bu yangından korunma sistemleri son derece güvenli ve başarı oranı oldukça yüksektir. Konvansiyonel yangın ihbar sistemi temel prensibinde algılama paneli, algılama elemanları ve bağlantı noktaları bulunmaktadır. Her bölgeye 20 adet detektör bağlanılabilmektedir. Panel ise yangın ihbar butonlar ile sirenlerin bağlantı noktalarının bulunduğu giriş ve çıkışlara sahiptir. Detektörlerin yerleştirildiği bölgelerin herhangi birisinde bir yangın tespiti yapıldığında o bölgenin uyarı ışığı yanar ve sinyal uyarı sesi gelmektedir. Bu sayede de yangın ile ilgili takip yapılabilmektedir. Konvansiyonel yangın sistemlerinin kullanıldığı alanlar genellikle küçük bina ya da yapılardır. Bu sistemleri geniş işyerleri ya da fabrikalarda kullanamamaktayız. Daha geniş yapılar için adresli yangın ihbar sistemini tercih edebilirsiniz.

Yangın ihbar sistemleri günümüzün en önemli ve en teknolojik sistemlerinin başında gelir. Yangın gibi önemli bir afeti engelleyen ve müdahale edilebilmesini kolaylaştıran sistem aynı zamanda binlerce can kurtarmaktadır. Bu sistemlerin önemli bir türü olan konvansiyonel yangın ihbar sistemleri küçük boyutlu yapılarda başarıyla kullanılmaktadır. Oldukça uygun fiyatlarla sunulabilen bu sistemler bazı algılama parçaları ve panellerden oluşmaktadır. Bu sistemleri tercih etmek sizlerin canı ve varlığı için hayati önem taşımaktadır.

Tarih : 2018-01-11 16:00:11