Yangın alarm sistemleri oldukça önemli ve gerekli bir sistemlerdir. Günümüzde çeşitli nedenlerden dolayı istenmeyen yangınlar çıkmakta ve bu yangılarca onlarca insan canını ya da malını kaybetmektedir. Bu gibi durumlarda mutlaka önlem almak için bazı teknolojik sistemleri kullanabiliriz. Bu sistemler yangın anında bilgilendirici ve müdahale edici sistemler olmaktadır. Yangın sistemleri günümüzdeki çeşitli yönetmelikler gereği belirli binalarda kullanılması zorunlu tutulmuştur. Aynı zamanda yangın merdivenleri de belirli kat sayısındaki yapılar için kesinlikle zorunludur. Yangın sistemlerini icat edilmesinden sonra yaşanan can kayıpları neredeyse hiç olmamaktadır. Yangın alarm devresi de önemli bir engelleyici ve uyarıcı sistemdir. Bu sistem oldukça basit prensiplerle çalışırken maliyeti de oldukça düşüktür. Öyle ki bu alarm sistemini gerekli malzemeleri bulabilirseniz kendiniz bile yapabilirsiniz. Ancak kaliteli ve sertifikalı yangın alarm ürünlerini tercih etmenizi mutlaka önermekteyiz.

Yangın Alarm Devresi, istenmeyen yangın durumlarında uyarı verici bir sistemdir. Bu sistemler çeşitli detektörler yardımı ile yangın olasılığını tespit eder ve kullanıcılara siren ile uyarı vermektedir. Bu sistemler hassas olmakla beraber herhangi bir yangın dumanına karşı çok etkilidirler. Ayrıca gelişmiş yangın alarm sistemlerinde hem kullanıcılara uyarı verirken hem de bu uyarıları bir merkezde kayıt altına almaktadır. O merkezde kayıt altına alınan bilgiler telefon irtibatı ile merkezde bulunan operatörün durumu itfaiyeye haber vermesini sağlamaktadır. Bu sistemlerin güvenirliliği sayesinde birçok yangın büyümeden kolaylıkla önlenebilmiştir. Basit bir yangın alarm devresi prensibine göz atacak olursak, ısı ve duman detektörü bulunmaktadır. Elektronik devreye sahip olan yangın alarm sisteminde NTC ve LDR isimli elektronik parçalar bulunmaktadır. NTC bir ısı sensörüdür ve ısı algılandığında uyarı mekanizmasını çalıştırır. Hakeza LDR de aynı mantıkla çalışan bir duman algılama detektörüdür ve uyarı vermek için programlanmıştır.

Her ne kadar yangın alarm devresi oldukça basit ve kolay bir sistem olsa da eğer bir yangın alarm devresi ya da yangın uyarı sistemleri satın almak isterseniz bunu yetkili bir satıcıyla görüşerek uluslararası standartlara ve sertifikalara sahip olan ürünleri almanızı tercih ediyoruz. Yangın hiç bilinmeyen bir anda çıkabilen bir afettir bu nedenle çıkmadan önce önleminizi mutlaka almalısınız.

Tarih : 2018-01-11 16:05:08