2000'li yılların gelmesiyle birlikte güvenlik sistemlerinin de önemi git gide artmaya başladı. Özellikle fazlaca kişinin çalışmış olduğu iş merkezleri, kurumlar ve özel firmalarda güvenlik meselesi ciddi bir konudur. Her firma, hem bulunduğu binayı hem de çalışanını korumak için çeşitli güvenlik önlemleri almaktadır. Son yıllarda çıkarılan yasalarla birlikte güvenlik önlemleri birçok kişinin çalışmış olduğu binalar ve bölgeler için mutlaka zorunlu hale getirilmiştir. Bu güvenlik önlemlerinden birisi de yangın alarm sistemleridir. Yangın, her zaman başımıza gelebilecek bazı dikkatsizliklerin sonucu oluşan bir afettir. Yangın afetinden kurtulmak artık günümüzdeki modern sistemler sayesinde daha da kolaydır. Yangın dedektörleri, olası yangın olma anında ya da yangının çıkabilme ihtimali olduğu durumlarda devreye girerek çeşitli sensörler yardımıyla sistem üzerinden uyarı verme prensibi ile çalışmaktadır.

Özellikle şirketler, alışveriş merkezleri ve iş merkezleri gibi önemli binalarda Yangın Alarm Sistemleri en modern şekilde kullanılmaktadır. Bu sistemlerin ana prensibi belirli dedektör yardımı ile algılanan yangın çıkma olasılığı birimde bulunan sisteme aktarılarak alarm vermektedir. Alarm sistemleri çeşitlerine göre de ayrılmaktadır. Bu sistemlerin en popüleri ise yangın tehlikesi anında hemen durumu gerekli birimlere bildiren ve itfaiyenin yangın çıkan bölgeye bir an önce gelmesini sağlayan sistemlerdir. Can ve mal kaybını önlemek için üretilmiş olan bu teknolojik sistemler günümüzde birçok yerde kullanılmaktadır. Yangın alarm sistemleri içerisinde buhar dedektörü ve ısı dedektörü gibi yangın çıkma ihtimali olan durumları saptayabilecek akıllı cihazlar kullanılmaktadır. Ayrıca bu cihazlar kurulan sistemler üzerinden yangın alarmı vererek insanları bilgilendirmektedir.

Güvenlik sistemleri çağımızın en gelişmiş ve en önemli koruma sistemleri arasında yer almaktadır. Teknolojinin gelişmesi sayesinde daha da modern sistemler haline gelen güvenlik ve tespit sistemlerinin en önemli örneği de Yangın Alarm Sistemleri olmaktadır. Bu sistemler özellikle fazlaca insanın çalıştığı veya bulunduğu binalarda can ve mal kaybını sıfıra indirmek için kurulan ve yangın durumlarında acil müdahale yapılabilmesini sağlayan sistemlerdir. Ülkemizde son yıllarda çıkarılan yasalar ve yönetmelikler gereği belli başlı bazı binalarda da bu sistemlerin kullanılması zorunludur.

Tarih : 2018-01-11 16:06:22