Havale ve Eft ile Yapılan Ödemelerde  Anında 5% İndirim Fırsatı...

Geleceğinizin Güvenliği İçin Çalışıyoruz
Geleceğinizin Güvenliği İçin Çalışıyoruz
Sepetim 0,00 TL
BLOG
Yayın Tarihi : 25.07.2023 18:41 | Güncellenme Tarihi : 03.08.2023 16:44 | Hırsız Alarm Sistemleri
Su Baskını Dedektörü Nedir ve Nasıl Çalışır

Su baskını dedektörü evde yaşanabilecek su baskınlarının erken fark edilmesi için kullanılan dedektör türüdür. Su baskını sensörleri olarak da bilinen bu cihazlar su baskınını erkenden algılayarak alarm sistemini devreye sokar. Bu sayede su baskını evde büyük bir hasara neden olmadan önlenir. Su baskını dedektörü, bu yapısı sayesinde su baskını için güvenlik önlemleri alınmak istendiğinde etkili bir çözüm sunarak evde ve evde bulunan eşyalarda su hasarı oluşmadan baskının önlenmesine yardımcı olur.

Ortamda istenmeyen; su baskınlarında ya da nem algılaması sonucunda alarm durumu oluşturan dedektör tipidir. Hem Kablolu hemde Kablosuz modelleri vardır. Kablosuz modelimiz sadece Opax markalı alarm panellerimizle uyumludur, kablolu modelimiz ise tüm markalara uyumludur. 

Kablosuz 1. Modelimiz: ARD-8777 kablosuz su baskını (su basma) / su kaçağı dedektörü ve alarmı 
Kablosuz 2.Modelimiz: SBD-WRLS Kablosuz Su Basman Dedektörü
Kablolu Modelimiz: SBD-WRD kablolu su basma (leak) dedektörü (tüm alarm panellerini destekler)

Su Baskını Dedektörü Nasıl Çalışır?


“Su baskını dedektörü nedir?” dışında en çok merak edilen sorulardan biri de dedektörün nasıl çalıştığıdır. Günümüzde farklı çalışma prensiplerine sahip su baskını dedektörleri ile karşılaşılabilir. Ancak en etkili olanlar, su baskınını algılayarak alarm sistemini etkinleştiren dedektörlerdir. Dedektörün çalışma prensibi oldukça basittir. Ev içerisinde belirlenen yere yerleştirilen dedektörün ucunda açık bir sensör bulunur. Bu sensör suyla temas ettiğinde kısa devreye neden olur ve alarm sistemini devreye alır. Bu şekilde evde meydana gelen su baskını kolay bir şekilde fark edilebilir. İç mekanlarda su baskınları çamaşır makinesinin arızalanması, mutfak lavabosunun tıkanması ya da tesisattaki bazı boruların patlaması gibi iç sebeplerden kaynaklanabileceği gibi üst dairenizdeki komşunuz evinden gelebilecek bir sızıntı gibi dış faktör ile ilgili bir biçimde de gerçekleşebilmektedir. Su baskın dedektörü bağlantı şeması ile kurulumu oldukça kolay olan bir güvenlik ürünüdür ancak kurulum işlemini yalnızca bu alanda uzman hizmet sağlayan Opax Alarm Bayileri tarafından gerçekleştirmektedir. Tam olarak nereye bağlanması gerektiğine uzmanlarla birlikte ev içerisindeki su tesisatları incelenerek karar verilmelidir. Kablolu su baskın dedektörü ürünlerinin çalışabilmesi için cihazı sadece bir konuma monte etmek yeterlidir. Dedektör, alt bölümünün suya temas etmesiyle uyarı verecek şekilde dizayn edilmiştir. Böylelikle kullanıcının herhangi bir su baskını ihtimali karşısında hemen durumu kontrol altına alması ve gerekli müdahalelerde bulunması mümkün hale gelmektedir. Ayrıca nem oranını kontrol eden su baskın sensörü sayesinde yaşam ya da çalışma alanlarınız su baskınlarına karşı etkili bir şekilde koruma altında olmaktadır.

 

Su Baskını Dedektörünün Amacı Nedir?


Su baskınından korunma, su baskını dedektörünün birincil amacıdır. Su baskını sonrasında evde oldukça külfetli bir maliyet ortaya çıkar. Su baskını dedektörü baskının hemen başında, bu maliyet henüz büyümeden uyarı verir. Bu sayede baskına erken müdahale edilebilir ve evde su hasarı oluşmasının önüne geçilebilir. Çok katlı binalarda meydana gelen baskın sadece bulunduğu bölümde değil alt katta da sorunlara yol açabilir. Su baskını dedektörleri erken uyarı sağlayarak probleme anında müdahale etme imkânı sunar. Bu sayede su baskınında yapılması gerekenler baskın büyümeden yapılarak can ve mal güvenliği riske atılmamış olur.

KABLOSUZ SU BASKINI (SU BASMA) DEDEKTÖRÜ ve ALARM CİHAZI

 • Su Baskın/Su Kaçağı Dedektörümüz ister Alarm paneline bağlayarak kullanabildiğiniz gibi alarm paneli olmadanda kullanabilirsiniz. Kendi üzerinde dahili sireni olduğu için su baskınlarında sizi güçlü ses tonuyla uyarmaktadır.
 • Maksimum Hassasiyet , Minumum Yanlış Alarm Tasarımı
 • Paslanmaya ve Korozyona Karşı Dayanıklılık.
 • Evlerde veya işyerlerinde ıslak paspaslardan etkilenmeyen tasarım.
 • Cihaz üzerinde Sesli İkaz Sistemi 
 • Alarm anında Işıklı gösterge ve Alarm Sesi ile sizi uyarır. Alarm paneliniz ile eşleştirildiğinde Opax mobil uygulama üzerindende kontrol ve bildirim alarmı alırsınız.
 • Kolay Kurulum Tak Çalıştır Özelliği
 • Çalışma Gerilimi: DC3V ( 2 Adet 1.5V/AAA pil ile Çalışır /Piller Dahil Değildir. Lütfen Duracell Kullanınız)
 • Çalışma Akım: ≤10uA
 • Alarm Anında Çalışma Akımı: ≤100mA
 • Ses Desibeli: ≤90dB
 • Kablosuz Çekim Mesafesi: 150Metre Alanda Tek Başına Tekrarlayıcı kullanmadan iletişim Mesafesidir. Açık alanda 1150 Metreye (ARD-1924 ile) ya da bir işyerinin farklı katlarındaki mesafelerde Opax Repeater (ARD-1924) ile iletişim sağlar. (Repeater: Tekrarlıyıcı / Mesafe Artırıcı)
 • Çalışma Ortamı: Çalışma Sıcaklığı: -20℃ ~ +55℃
 • Bağıl Nem: %40 ~ %90

 

Su Baskını Dedektörü Nedir, Nasıl Çalışır?


Binalarda farklı nedenlere bağlı olarak meydana gelen su baskınları her yıl milyonlarca liralık maliyete neden olur. Termosifonda ya da lavabo altında sızıntı olması, bakır bir borunun çatlaması ve soğuk kış aylarında donarak izolasyonunu kaybeden bir boru gibi çok basit nedenler çok ciddi su baskını riskleri doğurabilir. Su baskınını önlemek her ne kadar zor olsa da baskının erken fark edilmesi sayesinde ortaya çıkacak zararın önemli ölçüde düşürülmesi oldukça kolaydır.

 

Su Baskını Dedektörü Nedir?


Su baskını dedektörü evde yaşanabilecek su baskınlarının erken fark edilmesi için kullanılan dedektör türüdür. Su baskını sensörleri olarak da bilinen bu cihazlar su baskınını erkenden algılayarak alarm sistemini devreye sokar. Bu sayede su baskını evde büyük bir hasara neden olmadan önlenir. Su baskını dedektörü, bu yapısı sayesinde su baskını için güvenlik önlemleri alınmak istendiğinde etkili bir çözüm sunarak evde ve evde bulunan eşyalarda su hasarı oluşmadan baskının önlenmesine yardımcı olur. Su baskınları, gerek ev gerekse de iş yeri gibi iç mekanlarda sıklıkla karşılaşılan acil durumlardan biridir. Ancak su baskını türünden olaylarda müdahalenin erken olması, uğranılacak kayıp ya da zararların asgari bir düzeyde tutulması açısından büyük önem taşır. Su baskın sensörü, çeşitli sebeplere bağlı olarak gerçekleşecek bir su baskını durumununda sizi uyararak önlem alabilmenizi sağlamaktadır. İç mekanlarınızdaki su ya da nem oranının belli bir seviyenin üzerine çıkması halinde alarm veren Opax su baskın dedektörü sayesinde, olayı kısa süre içerisinde kontrol altına alarak müdahale edebilmeniz mümkün hale gelmektedir. Böylelikle ev ya da iş yerinizdeki çeşitli eşya ve mallarınızın zarar görmeden durumun atlatabilme ihtimali büyük ölçüde yükselmektedir. Sensör, su baskını ile ilgili bir durum söz konusu olduğunda alarm paneline sinyal verir ve Opax Alarm İzleme Merkezi durum hakkında bilgilendirilir. Ardından Opax Alarm İzleme Merkezi sizleri en kısa süre içerisinde arayarak durum hakkında bilgi sağlar.

Su Baskını Dedektörünün Sağladığı Avantajlar Nelerdir?


Su baskını dedektörü birçok avantajı beraberinde getirir. En önemli avantajı ise baskının erken tespit edilmesi ve büyük bir zarara neden olmadan önlenebilmesidir. Su baskını sonucunda elektronik eşyalar ve mobilyalar kullanılmaz hâle gelebilir. Su baskınında alarm devreye girdiğinde ilgili kişiler hızla bilgilendirilir ve bu sayede duruma erkenden müdahale edilebilir. Problemin çok fazla büyümeden önlenmesi evde ya da iş yerinde bulunan eşyaların olası zararlardan korunması anlamına gelir.

 

Su Baskını Dedektörü Nereye Takılmalıdır?


Su baskını dedektörü takılmadan önce güvenlik uzmanları tarafından evin ya da iş yerinin kontrolü yapılır. Su tesisatı incelendikten sonra dedektörün takılabileceği yere karar verilir. Bu sayede su baskınına karşı mümkün olan en yüksek seviyede koruma sağlanmış olur. Su baskını dedektörleri bağlantı şeması sayesinde oldukça kolay bir şekilde kurulabilen cihazlardır. Su baskını dedektörleri aynı zamanda çevredeki nem oranını da algılayabilir, bu nedenle doğru yere takılması son derece önemlidir.

 

Su Baskını Dedektörünün Bakımı Nasıl Olur?


Su baskını dedektörü temelde oldukça basit bir çalışma prensibine sahiptir, bu nedenle düzenli olarak bakım yapılmasına ihtiyaç duyulmaz. Su baskını dedektörleri uzun yıllar boyunca herhangi bir problem olmadan kullanılabilen cihazlardır. Bu özellikleri dedektörün bir kat daha güvenilir olmasını sağlar.

Tavsiye Edilen Ürünler
YENİ VE İNDİRİMLİ ÜRÜNLERDEN HABERDAR OLUN !
Whatsapp
İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Reddet Kabul Et